Lastik Depolama Önerileri Previous item Lastik Markaları Sosyal... Next item Yaz Lastikleri Ne Zaman...

Lastik Depolama Önerileri

1 Nisan itibariyle zorunlu kış lastiği uygulaması sona erdi. Aralık ayından bu yana depolarda veya garajınızda bekleyen yaz lastiklerinizi takmanın vakti geldi. Peki 8 ay kadar kış lastiklerinizin bekleyeceği depolar saklama koşulları için uygun mu yada lastiklerinizi hangi konumda depolamalısınız ? En iyi lastik depolama önerilerini aşağıda sıraladık.

Lastiklerinizin Bakımını Yapın

4 ay boyunca aracınızda zorlu hava koşulları ile mücade etmiş lastiklerinizi temizleyici kimyasal maddeleri tercih etmek yerine sabunlu su ile temizlemeniz lastik depolama öncesi daha faydalı olacaktır. Diş aralarına sıkışmış küçük taş parçaları varsa bunları temizleyebilir ve göz kontrolü yaparak her hangi bir çivi yada yabancı cisim olup olmadığını kontrol edin.

Diş Derinliği Kontrolü Yapın

Aynı lastikleri bir sonraki kış döneminde tekrar kullanmanız durumunda diş derinliği kontrolünü muhakkak yapın. Ortalama diş derinliği 3-4 mm olması tavsiye edilmektedir. Yasal olarak diş derinliği sınırı 1,6 mm olduğunu tekrar hatırlatalım.

Depolama Ortamı

Lastiklerinizin bakımını ve kontrolünü yaptıktan sonra uzunca bir süre bekleyeceğinden dolayı onlara en iyi ortamı sağlamanız gerekiyor. Bazı kişiler lastiklerini kendi deposun yada garajında saklamayı tercih ederken, bazıları ise lastik depolama hizmeti veren firmaları tercih etmektedir. Her iki depoda da standart oda sıcaklığı aşılmamalıdır. Lastiklerinizi direk güneş ışına mağruz bırakmamalı ve bezin, yağ ve diğer kimyasal maddeler ile aynı ortamda bulundurulmamalı.

Lastik Depolama Şartları

Lastiklerinizi jantlı veya jantsız depolayabilirizsiniz. Fakat her iki depolama türünü farklı pozisyonları vardır. Jant ile birlikte saklayacağınız lastiklerinizi deponuzun tavanına asabilir yada üst üste istifleyebilirsiniz. Fakat lastiklerinizi dik konumda bırakmayınız. Jantsız depolamalarda ise lastiklerinizi dik konumda istifleyebilirisiniz. Fakat üst üste istiflemeniz yada asmanız tavsiye edilmez.

en iyi lastik depolama

2017 Jant Modelleri

Günümüzde birçok araç sahibi lastik değişimi esnasında jantlarını da yenilemeyi tercih ediyor. Alüminyum alaşımlı jantlar hafifliği ve sağlamlığı ile hem araç performansına hem de yakıt tasarrufuna katkı sağlamaktadır. Eğer lastiklerinizin yanında jantlarınızı da değiştirmek isterseniz sizlere %100 yerli marka olan Carre Jant‘ın 2017 model jantlarını tavsiye edebiliriz. 13-23 inç arasında değişen ölçü ve renk çeşitlerine göre aracınıza en uygun jant modelini seçebilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurmanız gerekiyor *