Run Flat Lastik Nedir ? Previous item Zorunlu Trafik Sigortası... Next item En özel ve çekici saatler...

Run Flat Lastik Nedir ?

Run Flat Lastik kelime anlamı olarak patlak yol alabilen lastik anlamına gelmektedir ve yanakları diğer lastiklere göre daha fazla güçlendirilmiş lastiklerdir. Bu lastikler ile sınırlı bir hız ile yine sınırlı yol katedilebilir. Run flat teknolojisine sahip patlamış bir lastik ile ortalama 80 km hız ile yaklaşık 80 km yol alabilirsiniz. Bu mesafe günümüzde en yakın bir lastik tamircisine ulaşmak için çok iyi sayılmaktadır. Böylelikle bagajınızda ekstra yedek lastik taşımanıza gerek kalmayabilir.

Havası inmiş standart lastik

Havası inmiş Run Flat lastik

Run Flat lastik hangi araçlarda kullanırılır ?

Bu lastikler Lastik Basınç Uyarı Sistemi (TPMS) olan araçlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Aynı zamanda takıldıkları araçların teknik özellikleri dikkate alınarak geliştirilmiştir. Lastik basınç uyarı sistemi olmayan araçlar run flat özellikli lastikleri kullanamaz. Lastikler basınç uyarı sistemi olmayan araçlara takılsa dahi run flat özelliğini kullanamazlar.

Patlamış bir Bridgestone Run Flat lastik tamir edilebilir mi?

Bu sorunun cevabı çok kesin olmamaktadır. Çünkü patlamış lastiğin hangi şartlarda ve ne kadar yol aldığı önce tespit edilmeli. Bazı lastik üreticileri patlaşmış run flat lastiğin tamirini tavsiye etmiyor. Fakat bazı lastik üreticileri belirtilen sınırlar çerçevesinde yol almış bir run flat lastiği en yakın yetkili lastik servisinde tamir edilerek eskisi gibi kullanılmaya devam edebileceğini söylemektedir.

Lastiklerin Run Flat olup olmadığı nasıl anlaşılırı ?

Run Flat teknolojisi ile üretilmiş lastiklerin üzerin RFT (Run Flat Tyres) logosu yer almaktadır.

run flat lastik

Run Flat lastik fiyatları nedir ?

Run Flat Lastikler standart lastiklere göre daha dayanıklı oldukları için fiyatlarıda standartın üzerindedir. BMW ve Mercedes gbi üst sınıf otomobillerde standart olarak gelen bu lastikleri piyasada standart lastiklerin 3-4 katı fiyata bulabilmek mümkümdür. Lastik fiyatları üretici firma, bayi ve ebatlarına göre farklılıklar gösterdiği için burada bir fiyat aralığı veremiyoruz.

Bir önceki yazımızda yer verdiğimiz Lastik Tamir Spreyi Stepne Görevini Görür mü ? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu spreyler patlamış lastiklerin içine sıkılarak aracınızı en yakın lastik bayisine götürmenize yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bagajınızda yedek lastik taşımanızı gerektirmez ve size ekstra bagaj alanı sağlayabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurmanız gerekiyor *