Yaz Lastikleri Ne Zaman Takılacak ? Previous item Lastik Depolama Önerileri Next item Zorunlu Trafik Sigortası...

Yaz Lastikleri Ne Zaman Takılacak ?

Her yıl 1 Aralık 2016 tarihin bazı illerde araçlara takılması zorunlu olan kış lastiği uygulaması sona ererek yaz lastikleri kullanılmaya başlayacak. Peki lastik depolarında bekleyen yada sıfır alanıcak lastikler ne zaman kullanılacak ve lastikleriniz kullanıma hazır mı ?

Mart ayının gelmesi ile havalar artık iyice ısınmaya başladı. Kış lastiklerinin soğuk havalarda yola daha iyi tutunabilmesi için yumuşak yapısı sıcak havalarda ve yollarda kullanıma pekte uygun olmadığı herkes tarafından bilinir. En bilinen dezavantajları yakıt tüketiminin artışı ve ses yapması bunların başında gelmektedir.

Yaz Lastikleri Ne Zaman Takılacak ?

Yasal olarak 1 Aralık tarihinde araçlardan sökülen yaz lastikleri 1 Nisan itibari ile tekrar takılabilecek. Fakat lastiklerinizi kullanmadan önce kontrolden geçirmeniz önemle tavsiye edilmektedir. Arada geçen 4 aylık bekleme süresinde depolama şartları lastiklere büyük etki yapmaktadır.

Lastik Diş Derinliği Kaç mm Olmalı ?

Lastik diş derinliği, kullandığınız lastiğin en önemli konularından birisidir. Yasal olarak 1,6 mm altındaki diş derinliğine sahip lastiklerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Lastik değişimi öncesinde diş derinliği kontrolü yaparak takılması gerekiyor. 1,6 mm altında yada yakın ölçüdeki lastiklerin yenileri ile değiştirilmesi gerekir. Tavsiye edilen diş derinliği ölçüsü 3-4 mm’dir.

yaz lastikleriLastik Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Birçok araç sahibi aracı için lastik seçimi yaparken fiyat/performans karşılaştırması yapmaktadır. Lastik satın almadan öncesi aracınızın orjinal ebatlarında lastikler tercih edilmeli. Bu ölçüler araçların kitapçıklarında yer alan teknik özellikleri bölümleri ve şoför kapısı içindeki etikette yer almaktadır. Bu ölçülerin dışında farklı bir lastik tercih etmek yakıt tüketimi, balans ayarı ve fren mesafesi gibi konularda farklılıklar yaratmaktadır.

Lastik Tamir Seti Bulundurun

Günümüzde zamanın değeri oldukça arttı. Yoğun trafikte yaşanan zaman kayıpları insanları çileden çıkarır oldu. Yolların çukurlu olması ve yabancı cisimlerin bulunması bazı zamanlarda lastiğinize zarar vererek patlamasına neden olabilir. Böyle durumlarda yapılabilecek durumlar; lastiğin değiştirilmesi, çekici çağrılması yada lastik tamir seti ile tamir edilerek en yakın lastik tamircisine kadar gidilebilmeli. Bunları karşılaştırdığımızda zaman ve para bakımından en karlısının lastik tamir seti olduğunu görüyoruz. Yapı marketlerinde veya internetten uygun fiyata temin edilebilecek ve bagajda çok yer kaplamayan bu setler ile dakikalar içerisinde ister bay ister bayan şoförler patlayan lastikleri tamir edebiliyorlar. Konu hakkında detaylı bilgi için Lastik Tamir Spreyi Stepne Görevini Görür mü ? yazımızı okuyabilirsiniz.

[ajax_load_more post_type=”post” max_pages=”1″ button_label=”Diğer Yazılar”]

 

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurmanız gerekiyor *