Zorunlu Trafik Sigortası Nedir ? Previous item Yaz Lastikleri Ne Zaman... Next item Run Flat Lastik Nedir ?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir ?

Henüz yerli bir otomobil markamız olmasa da uzun yıllardır ülkemiz Ford, Hyundai, Fiat, Renault, Honda ve Toyota gibi dünyanın önde gelen markaları üretimlerini gerçekleştirmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2017 Ocak ayı itibariyle kayıtlı motorlu kara taşıtı sayısı 21 milyonu geçti. Bu sayının 11 milyondan fazlasını otomobiller oluşturmaktadır. Sitemizin teması gereği otomobil lastikleri üzerine içerikler üretiyor olsakta zaman zaman otomobilleri ilgilendiren ve önem arz eden konularada yazılarımızda yer vereceğiz. Bu yazımızda ise tüm araç sahiplerini yakından ilgilendiren zorunlu trafik sigortası konusunu ele alacağız.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir ?

Trafik sigortası, yaşanabilecek her hangi bir trafik kazası sonucunda diğer araç ve üçüncü şahışlara vereceğiniz zararlar sonucunda sizi teminat altına alan ve yaptırılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Araçlar trafik sigorta poliçesi olmadan trafiğe çıkamazlar. Sigortası olmayan yada süresi dolan bir araç yapılacak denetimler sonucunda tespit edilirse bağlanarak trafikten men edilir.

Trafik Sigortasının Önemi

Ülkemizde ne yazık ki trafik sigortasının önemi kavranmadı. Yine TÜİK verilerine göz attığımızda her yıl ülkemizde 1 milyondan fazla trafik kazası meydana gelmektedir. Bu kazalarda 300 binden fazla yaralı olurken 7 binden fazla kişi yaşamını yitirmektedir. Yapılacak trafik sigortaları kaza anında diğer aracın ve üçüncü şahışların zararlarına karşı sizleri teminat altına almaktadır. Günümüzde birçok sigorta şirketi karşı tarafın zararını karşılarken artık kazayı yapan kişilerede ekstra hizmetleri ile kolaylıklar sağlamktadır.

Trafik Sigortasını Yaptırmak Zorunlu mu ?

Evet, bu sigortanın adından anlaşılacağı üzere yaptırılması zorunludur. Zorunluluk kararı devlet tarafından verilen ve Emniyet Müdürlüğü tarafından Trafik Şube ekipleri tarafından denetlenmektedir. Eğer aracınızın trafik sigortası yapılmamış yada geçerlilik süresi bitmiş ve yapılan denetimlerde tespit edildiğinde araç bağlanarak trafikten men edilir. Aracınızı geri almak için trafik sigortasını yaptırıp aracı bağlayan Trafik Şubesine gitmeniz gerekir. Aynı zamanda trafik sigortasını yaptırmayan araç sahipleri içinde ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır. Yaptırmış olduğunuz sigorta poliçesini aracınızda mutlaka bulundurmanız yada poliçe numarasını bilmeniz gerekir.

zorunlu trafik sigortasıTrafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılır ve Ne Kadar Süre Geçerlidir ?

Zorunlu trafik sigortası sıfır araçlarda tescil tarihi itibariyle yaptırılır ve poliçe tarihinden sonra 1 yıl süre ile geçerlidir. Devamında ise poliçe tarihini tekrarlayan her yıl yenilenmesi zorunludur. İkinci el araç satın aldığınıda ruhsat ile birlikte kontrol etmeniz gereken önemli konuda poliçe tarihinin bitiş tarihi olmalıdır.

Trafik Sigortası ile Kasko Arasında Fark Var mı ?

Aslında bu konuda halk arasında oldukça karıştırılmaktadır. Zorunlu Trafik Sigortası ile Trafik Kaskosu bir birinden tamamen farklı sigorta türleridir. Trafik sigortaları kaza anında karşı tarafın zararını karşılar ve yaptırılması zorunludur. Kasko ise sizin zararınızı karşılar ve yaptırılması isteğinize bağlı.

Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır ?

Trafik sigortası fiyatları, yani poliçe primleri 2014 yılına kadar sabit bir fiyat üzerinden yapılmaktaydı. Fakat bu tarihten itibaren primler sigorta şirketlerine bırakıldı. Her şirket bu fiyatları kendi kriterlerine göre belirlemektedir. Sahip olduğunuz aracın markası, trafiğe kayıtlı olduğu şehir, şoförün kaza geçmişi, aracın kaza geçmişi gibi birçok faktör prim belirlemede etkili olmaktadır. Mesela, 5 yılda 3 kez kaza yapmış birisi ile hiç kaza yapmamış birisinin risklilik oranı arasında büyük fark vardır. Bazı sigorta şirketleri ise aracın yaşınıda fiyatlandırma kriterleri arasına katmaktadır. Sigorta yaptırmadan önce güvenilir sigorta şirketlerinin hizmetlerini inceleyip detaylı bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

Sigorta Şirketi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Günümüzde onlarca sigorta şirketinin trafik sigortası ve daha birçok çeşitli sigorta türleri bulunmaktadır. Yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere zorunlu trafik sigortası sadece karşı tarafın zararını karşılamaktadır. Kaza anında yada bunun dışında oluşabilecek diğer hasarlarınız ve ihtiyaçlarınız için sunulan ekstra hizmetler araç sahiplerine oldukça büyük avantaj ve kolaylıklar sağlamaktadır. Araç bakım hizmeti, ekstra asistan hizmeti, sürücü ferdi kaza, cam ve lastik değişimi gibi avantajlı ürünlerin yer aldığı şirketleri tercih etmeniz sizlere kazanç sağlayacaktır. Örnek olarak Generali Trafik Sigortası sayfasını ziyaret ederek trafik sigortasının yanında ihtiyacınız olan tüm hizmetleri buradan karşılayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.generali.com.tr/

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanları doldurmanız gerekiyor *